Solid polikarbon teknolojisi

solid polikarbon

solid polikarbon

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların isteklerini karşılayabilecek ürünler ortaya konmaktadır. Bu ürünlerden biri olan polikarbon günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan bu madde için basit bir tanım yapmak gerekirse renkli ve renksiz çeşidi bulunan plastik cam olarak tanımlanabilir.

Polikarbon levha saydam ya da yarı saydam olabilmektedir. Kolay işlenebilir oluşu, kesilebilen y da delinebilmesi ve hafif bir plastik olması ile birlikte günümüzün en çok kullanılan plastik camlarından biri olarak görülmektedir. Piyasa da genel olarak 1,5 ya da 2,5 mm kalınlığında düz bir levha halinde bulunmaktadır. 90 derecelik ya da 115 derecelik sterilizasyon fırınlarında üretilmektedir. Bu işlem ile birlikte çok daha kolay bir şekilde şekil verilebilmekte ve camdan daha dayanıklı ve hafif bir yapıya sahiptir. Bu maddenin tek kötü yanı ise termodinamik yapısı nedeni ile yanmaya karşı pek dayanıklı değildir. Solid maddesinin en büyük özelliği ise döküm levha olmasıdır. Bu şekilde kullanıcılarını imalat aşamasında zor durumlara sokmaz. Genleşme katsayısı, yoğunluğu, erime noktası ve sertliği gibi teknik özellikleri standart verilere uygun olup polimer bağ sayısı yüksektir. Çok çeşitli ebatları olması ile birlikte günlük olarak en çok kullanılan ebatı ise 200*135 cm olarak belirlenmiştir.

Polikarbon levhaların piyasadaki diğer plastik camlardan ayıran pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında yüksek ışık geçirgenliği ve darbelere karşı dayanıklı oluşudur. Solid polikarbonun ışık geçirme oranı cama göre %92 daha fazladır. Darbe dayanıklılığı ise cama göre 6 kat daha fazla olup keskin kenarlı değildir. Bu sebeple kırıldığında yaralanmalara sebep olmamaktadır. Isı geçirgenliği ise cama göre %20 daha azdır. İçinde bulunduğu iklim şartlarına karşı oldukça dirençli bir yapıya sahip olan solid polikarbon ısıya dayanıklı ve bakır sertliğindedir. Tüm bu özelliklerinin yanında esnek oluşu ve kolay şekil verilebilir oluşu bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük nedenlerindendir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s